تذکرات مهم در رابطه با ورود مسافران توریست به کشور قزاقستان
🌍تذکرات مهم سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در آکتائو پیرامون ورود 14 روزه بدون ویزای اتباع جمهوری اسلامی ایران به قزاقستان

🔴#ایراکتائو : در پی اعلام رسمی لغو ویزا برای ورود اتیاع جمهوری اسلامی ایران به قزاقستان به مدت 14 روز تقویمی از لحظه ورود، سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در آکتائو طی اطلاعیه ای از هموطنان عزیز خواست تا به نکات زیر توجه داشته باشند و همچنین به کسانی که مایل هستند از این فرصت برای بازدید از قزاقستان استفاده کنند، راهنمایی و مشورت لازم را همرسانی کنند.

در اطلاعیه مشروح نمایندگی کشورمان در اکتائو امده است:
پس از لغو رواديد 14 روزه جمهوري قزاقستان براي اتباع جمهوري اسلامي ايران كه براي اهداف تجاري، خصوصي و گردشگري به اين كشور سفر مي‌كنند؛ پيش بيني مي‌شود كه در آينده نزديك بر تعداد اتباع کشورمان كه عازم قزاقستان خواهند شد، افزوده خواهد شد. به منظور پيشگيري از برخي از حوادث احتمالی در آينده از هموطنان عزیز، شركتهاي توريستي و شركت‌هاي هواپيمايي درخواست می شود تا به موارد زیر توجه فرموده و ضمن رعایت آنها به دیگر مسافران يادآوري كنند:

1. مدت زمان اقامت بدون رواديد ايرانيان در قزاقستان فقط 14 روز تقویمی از لحظه ورود است و به هيچ وجه قابل تمديد نيست.
2. در طول دوره 180 روزه ، اتباع ايراني (در طي چند سفر) مجموعا 42 روز مي توانند در قزاقستان اقامت كنند.( در 6 ماه فقط 42 روز)؛
3. ايرانيان از مبادي ورودي و خروجي بين المللي مي‌توانند وارد و خارج شوند.
4. اگر ايرانيان مايل به اقامت طولاني تر باشند، حتما بايد (از قبل) و وفق مقررات، رواديد خاص سفر خود را دريافت كنند. 
5. 14 اقامت روز بدون رواديد فقط براي  اهداف مذاكرات تجاري، سفرهاي خصوصي و گردشگري است. در اين 14 روز امكان كار، كسب درآمد و تحصيل ممكن نيست. ايرانياني كه مايل به سفر طولاني تر براي كار، تحصيل و ... هستند، بايد رواديد خاص خود را  قبلا دريافت كرده باشند. در صورتي كه ايرانيان با وضعيت لغو رواديد وارد قزاقستان شده باشند و در زمان 14 روز اقامت تصميم به كار، تحصيل و ... گرفته باشند و حتي مقدمات كار را هم فراهم كرده باشند؛ در هر حال پس از انقضاي 14 روز بايد از  قزاقستان خارج شوند و وفق مقررات رواديد مخصوص دريافت كنند و دوباره با رواديد خاص وارد قزاقستان شوند.
6. براي كساني كه بيش از 14 روز مقرر در قزاقستان اقامت كنند، به ترتيب مجازاتها و جريمه هاي زير تعيين شده است:
« هشدار، جريمه هاي نقدي پيش بيني شده در قانون ( كه با توجه به شرايط و روزهاي توقف اضافي تعيين و افزايش مي يابد)،
بازداشت تا 15 روز، اخراج از كشور و ممنوعيت 5 ساله از ورود دوباره به قزاقستان»
7. در فرودگاهها و مبادي ورودي و خروجي قزاقستان، كنترل مسافر و بار براي كشف مواد مخدر حتي در مقادير كم( با سگ، ايكس ري و ادوات ديگر) با شدت و وسواس بسيار زياد انجام مي شود. مجازات كشف و قاچاق مواد مخدر نيز بسيار سنگين است.  لذا بايسته است كه مسافرين، شركتهاي توريستي، تورگردانها  و ديگر دست‌اندركاران آگاه باشند و رعايت كنند. وارد كردن برخي داروهاي آرام بخش، روانگردان، كدئين دار و ... طبق ليستهاي اعلامي نيز مانند بسياري از كشورها ممنوع است و مجازات در پي دارد.
8. قوانين قزاقستان درباره محدوديت هاي ورود و خروج ارز رعايت شوند. مقادير مازاد بر محدوديت هاي اعلامي بايد حين ورود  اظهار شوند. در حال حاضر، وارد و خارج ساختن ارز به صورت نقد بيش از 10 هزار دلار ممنوع است.

سرکنسولگری کشورمان در آکتائو ضمن ابراز این نکته که این نمایندگی آماده دادن هرگونه مشاوره و همچنین کمک به عزیزان هموطن در موارد پیش آمدهای احتمالی است، از همه آنها خواست با رعایت موارد یاد شده حافظ کرامت و عزتمندی کشور خود باشند.

🌎 کانال ایرآکتائو 
https://t.me/joinchat/AAAAAFLVZJ5K6aEgBlPxtQسایر اعلانات